خانه / بینایی سنجی / بیماری چشمی یوییت

بیماری چشمی یوییت

بیماری چشمی یوییت
بیماری چشمی یوییت

بیماری چشمی یوییت – در ادامه این مطلب به معرفی بیماری چشمی یوییت و علایم و راه درمان آن پرداخته ایم. یوییت به التهاب بافت یوه چشم گویند. یوه لایه میانی چشم است و شامل عنبیه- جسم مژگانی و مشیمیه می‌باشد- بسیاری از انواع یووییت مزمن هستند

بیماری چشمی یوییت + علایم و راه درمان

علایم یووییت عبارتند از

– حساسیت به نور
– تاری دید
– درد و قرمزی -قرمزی دور قرنیه-
– ریزش اشک از چشم
– اجسام شناور در میدان بینایی

البته علایم یوییت بستگی به محل درگیری التهاب در سیستم یووه‌آ دارد.

اهمیت یووه‌آ چیست؟

بیشتر عروق خونی تغذیه کننده چشم در یووه‌آ می‌باشد. التهاب یووه‌آ می‌تواند بر قرنیه-‌ شبکیه- صلبیه و قسمت‌های حیاتی دیگر چشم تاثیر گذارد. از آنجایی که یووه‌آ در مجاورت بسیاری از قسمت‌های مهم چشم قرار دارد لذا التهاب این لایه از چشم ممکن است دید را تهدید نموده و از التهاب‌های شایع‌تر لایه‌های بیرونی چشم شدیدتر باشد.

انواع یووییت

بیماری یوییت قدامی: به التهاب عنبیه به تنهایی و یا به التهاب عنبیه و جسم مژگانی یوییت قدامی اطلاق می‌شود.

یوییت میانی: به التهاب جسم مژگانی یوییت میانی گفته می‌شود.

یوییت خلفی: به التهاب مشیمیه گفته می‌شود. یوییت میانی و یوییت خلفی معمولا بدون درد هستند. نشانه‌های یوییت خلفی و یوییت میانی شامل- کاهش دید و مگس پران -دیدن سایه‌ای متحرک شبیه مگس در میدان بینایی- بوده و معمولا دو طرفه‌است. بیشتر بیماران دچار یوییت میانی- در سنین طفولیت یا جوانی مبتلا می‌شوند.

یوییت منتشر: به التهاب در همه قسمت‌های یوه یوییت منتشرگفته می‌شود. یوییت قدامی شایع‌ترین نوع یووییت است. نشانه‌های یوییت قدامی ممکن است تنها در یک چشم بروز کند. بیمار ممکن است درد خفیف تا شدید- قرمزی چشم و حساسیت به نور داشته باشد. ممکن است دید بیمار نیز دچار کاهش شده باشد.

بیماری یووییت منتشر مجموعه‌ای از نشانه‌های همه انواع را دارد.

علل یوییت چیست؟

علل یوییت بسیار گوناگون است از جمله:
– ویروس -مانند شینگل- مامپس یا هرپس-
– قارچ -مانند هیستوپلاسموزیس-
– پارازیت -مانند توکسوپلاسموزیس-

ممکن است باعث ایجاد یوییت شوند. در بسیاری از موارد علت ابتلا به بیماری یوییت ناشناخته است. همچنین یووییت ممکن است در نتیجه آسیب به چشم یا ناشی از بیماری باشد که در نقاط دیگر بدن رخ داده است -مانند آرتریت-. ایجاد التهاب در یک چشم ممکن است در نتیجه آسیب شدید چشم دیگر باشد-یووییت همدرد Sympalhetic-.

عوارض بیماری یوییت چشم

ممکن است بیماری یووییت منجر به برخی عوارض از جمله آب مروارید- کاهش یا افزایش فشار چشم- آب سیاه- مشکلات شبکیه و کراتوپاتی باند شکل -Band keratopathy- شود. هر یک از این عوارض ممکن است منجر به کاهش دید شود. بیماری یوییت چشم ممکن است در هر سنی بروز کند.

 

بیماری چشمی یوییت
بیماری چشمی یوییت

چگونگی تشخیص بیماری یوییت چشم

انجام معاینه دقیق چشم توسط چشم پزشک به هنگام بروز علایم از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است. التهاب درون چشمی ممکن است برای همیشه روی بینایی اثر بگذارد یا گاهی به نابینایی منجر شود. چشم پزشک از وسایل ویژه‌ای استفاده کرده- درون چشم را معاینه می‌کند و غالباً بر همان اساس تشخیص بیماری را می‌دهد.

در برخی شرایط انجام آزمایش‌های خونی- آزمایش‌های پوستی عکس از سینه و گاهی حتی نمونه‌برداری به طریقه جراحی از چشم ممکن است در تشخیص مفید باشند از آنجایی که بیماری یوییت می‌تواند با وجود بیماری در قسمت‌ های دیگر بدن همراه باشد- لذا ارزیابی و درک سلامتی عمومی بیمار حایز اهمیت است. این کار ممکن است نیازمند انجام مشاوره با متخصصین پزشکی دیگر باشد.

درمان یوییت

بیماری یوویت جدى است که مى تواند عوارض دایمى روى چشم بگذارد- بنابراین باید بلا فاصله بعد از تشخیص- درمان بیماری یوییت چشم را شروع شود.

معمولا استرویید -کورتون- به شکل قطره به همراه قطره سیکلوپلژیک مثل تروپیکامید جهت کاهش درد و التهاب تجویز می‌شود. بسته به نوع و شدت بیماری ممکن است استرویید به صورت تزریق اطراف چشم ویا قرص خوراکى نیز تجویز گردد. یوییت قدامی بدلیل گرفتاری قسمت های قدامی چشم- معمولا با قطره قابل درمان است.

گاهی در درمان یوییت از داروهای دیگری که باعث کنترل التهاب می شوند و اصطلاحا به آنها ایمونوساپرسیو -سرکوبگر سیستم ایمنی- گفته می شود- استفاده می گردد. این داروها و همچنین استروییدها ممکن است عوارضی ایجاد کنند که شامل گلوکوم- کاتاراکت- افزایش قند خون- افزایش فشار خون- مشکلات کلیوی و پوکی استخوان می باشند.

بنابراین بسیار مهم است که فردی که دارای بیماری یوییت است دستورات دارویی پزشک را بدقت اجرا کند و بیمار بطور منظم تحت معاینه و پیگیری قرار گیرد- تا پیشرفت بیماری و یا عوارض ناشی از داروهای یوییت تحت کنترل باشد. گاهی در یوییت های مزمنی که لازم است سالها دارو مصرف کنند- دارو را به صورت مخازنی در داخل چشم کاشته- و دارو به مدت چند ماه یا سال بتدریج در داخل چشم آزاد می گردد.

 

مطلب پیشنهادی

آناتومی چشم

چشم از نظر ساختاری، یکی از پیچیده ترین اعضای بدن می باشد و از نظر …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *