خانه / دسته‌بندی نشده / درباره بیماری ژنیکوماستی

درباره بیماری ژنیکوماستی

درباره بیماری ژنیکوماستی
درباره بیماری ژنیکوماستی

ژنیکوماستی -بزرگ شدن بافت پستان- معمولا در اثر تغییرات هورمونی- در هنگام بلوغ و یا در طی افزایش سن رخ می دهد- ژنیکوماستی ممکن است نشانه ای از چاقی یا عدم تعادل هورمونی مانند اختلالات مختلف غدد درون ریز باشد که تولید تستوسترون را تحت تاثیر میدهد

درباره بیماری ژنیکوماستی

راههای درمان و پیشگیری از بیماری ژنیکوماستی چیست؟

ژنیکوماستی ممکن است نشانه ای از چاقی یا عدم تعادل هورمونی مانند اختلالات مختلف غدد درون ریز باشد که تولید تستوسترون را تحت تاثیر میدهد. اختلال ناشی از کبد یک عارضه جانبی است که برای درمان سرطان پروستات- بار دیگر به دلیل تعادل استروژن در گردش خون افزایش میابد. درمان ژنیکوماستی بستگی به علت زمینه ای دارد.

بزرگ شدن بافت پستان در مردان حالتی است که به آن -ژنیکوماستی- Gynecomastia گفته می شود. ضخامت بافت طبیعی پستان در مردان- معمولا کمتر از ۲/۵ تا ۳ سانتیمتر است- ولی در حالت ژنیکوماستی- بافت غدد پستان بزرگ می شود. بزرگی پستان ممکن است در یک سمت و یا در هر دو طرف ایجاد شود. ممکن است این افزایش اندازه سینه- موجب حساس شدن و دردناک شدن بافت پستان شود.

ژنیکوماستی -بزرگ شدن بافت پستان- معمولا در اثر تغییرات هورمونی- در هنگام بلوغ و یا در طی افزایش سن رخ می دهد. هنگامی که تعادل بین دو هورمون استروژن -هورمون زنانه- و تستوسترون -هورمون مردانه- به هم بخورد ممکن است سینه ها بزرگ شوند.

در حالت طبیعی- هورمون های جنس مخالف به مقدار بسیار کم در بدن زنان و مردان ترشح می شود. برخی داروهایی که بدون نسخه فروخته و مصرف می شوند- داروهای غیر قانونی- برخی داروهایی که برای افزایش حجم عضله و دوپینگ استفاده می شوند- برخی تومورها و بیماری ها می توانند موجب بزرگی بزرگ شدن بافت پستانها شوند.

مشکل بزرگ شدن پستان در چه سنی شایع است؟

ژنیکوماستی بین پسران نوجوان -۱۳ تا ۱۹ سال- شایع است- طوری که ۶۵ درصد از پسران ۱۴ ساله- ژنیکوماستی دارند.

بزرگی غدد پستان در پسران نوجوان بسیار رایج است. حدود یک سوم از این پسران در سن بلوغ دچار این وضعیت می شوند- ولی احتمال بروز این عارضه در بزرگسالی کمتر از یک درصد است. بزرگی غدد پستان اغلب خفیف و بدون درد است- اما یک سوم از مردان در مورد حساس شدن آن اعتراض دارند.

تشخیص مشکل بزرگ شدن پستان

معمولا علت بزرگ شدن غدد پستان قابل تشخیص است و در اکثر موارد به دلیل مصرف بعضی داروها و یا بیماری کبدی بروز می کند. اگر شما نوجوان هستید- احتمالا به انجام آزمایش نیازی ندارید و بزرگی پستان- طی دو تا سه سال- خود به خود برطرف خواهد شد- اما پسران بزرگ تر و مردان جوان ممکن است به آزمایش نیاز داشته باشند. در چنین مواردی ممکن است نوعی بیماری- عامل ایجادکننده این مشکل باشد.

 

درباره بیماری ژنیکوماستی
درباره بیماری ژنیکوماستی

چه باید کرد؟

در بسیاری از موارد- درمان خاصی مورد نیاز نیست. پزشک شما ممکن است هر ماه اندازه پستان را پیگیری کند و تحت نظر داشته باشد. در ۹۰ درصد پسران نوجوان- ژنیکوماستی در مدت کمتر از سه سال خود به خود برطرف می شود. برخی اوقات با قطع مصرف دارویی که به ژنیکوماستی منجر شده است مانند مواد دوپینگ – مشکل برطرف می شود.

در موارد نادری- درمان های دارویی برای ژنیکوماستی استفاده می شوند- مخصوصا اگر درد و حساسیت وجود داشته باشد. درمان دارویی ممکن است بتواند بافت اضافی پستان را برطرف کند. گاهی برای از بین بردن بافت اضافی- جراحی انجام می شود.

اگر علت بزرگ شدن پستانها- بیماری یا تومور باشد- علت اصلی باید درمان شود.در اغلب مردان- ژنیکوماستی در هر دو سینه مشاهده می شود ولی اگر تنها یکی از سینه ها برآمده بود باید جهت معاینه دقیق تر به پزشک مراجعه شود.

افزایش بافت چربی- ژنیکوماستی نیست

برخی از پسران و مردان- در قفسه سینه ی خود بافت چربی زیادی دارند و ممکن است این بافت چربی طوری به نظر برسد که انگار پستانها بزرگ شده اند. به این حالت -ژنیکوماستی کاذب- گفته می شود.

بعضی از مردان هم تنها به دلیل چاقی- دارای پستان های برآمده هستند- اما در بزرگی سینه به دلیل بزرگ شدن غدد سینه یعنی ژنیکوماستی- چاقی موثر نیست.غده دقیقا زیر نوک سینه متمرکز است- ولی چربی در کلیه مناطق سینه پخش می شود.

داروهایی که باعث ژنیکوماستی می شوند

بعضی از مهم ترین داروهایی که باعث بروز این حالت می شوند عبارت اند از:دیگوکسین -لانوکسین- برای بیماری قلبی- اسپرونولاکتین -آلداکتون– سایمتیدین بلوک کننده اسید معده- کتوکونازول -نیزورال- برای عفونت قارچی- فیناستراید -پروسکار- و داناستراید -اودارت- برای بزرگی پروستات.

لازم به ذکر است که داروهای مخدری نظیر آمفتامین- ماری جوانا و هرویین و بیماری کبدی ناشی از افراط در مصرف الکل نیز باعث بزرگ شدن پستان می گردند.

آیا سینه مردان هم ممکن است سرطانی شود؟

احتمالا نه. سرطان پستان در مردان بسیار نادر است. توده ای که در اثر سرطان ایجاد شده باشد- معمولا درست زیر نوک سینه ایجاد نمی شود.

خصوصیات و ماهیت بافت سرطانی با بافت حاصل از بزرگ شدن پستان در اثر ژنیکوماستی متفاوت است. سرطان پستان ممکن است موجب فرورفتگی پوست یا ایجاد ترشح خونی از سینه شود. پزشک شما می تواند نوع توده را تشخیص دهد و بفهمد که توده- سرطانی است یا نه.

اگر در مورد توده سینه هر گونه سیوالی داشتید می توانید با پزشک خود مشورت کنید.در موارد مشکوک ممکن است نیاز به انجام ماموگرافی و یا نمونه برداری باشد. اغلب برآمدگی های پستان در مردان- غیر سرطانی است و مربوط به وضعیتی به نام ژنیکوماستی یا همان بزرگی غدد پستان است- اما بهتر است به پزشک مراجعه کنید تا علت دقیق آن مشخص شود.

اگرچه سرطان پستان در مردان شایع نیست اما امکان پذیر است. در دنیا- حدود ۲۰۰۰ مرد در سال جاری مبتلا به سرطان پستان شناخته شده اند.

سرعت مرگ ناشی از سرطان پستان در مردان بیشتر از زنان است- یعنی حدود ۴۵۰ مرد در سال به دلیل سرطان پستان فوت می کنند و اما بزرگی غدد پستان در مردان چندان خطرناک نیست.

درباره بیماری ژنیکوماستی
درباره بیماری ژنیکوماستی

بزرگی بافت سینه مردان به چه دلایلی بروز می کند؟

همانطور که در ابتدای مطلب اشاره کردیم عارضه ژنیکوماستی به سبب اختلالات غدد درون ریز است. زمانی که نسبت هورمون استروژن -هورمون زنانه- به تستسترون -هورمون مردانه- افزایش یابد این عارضه پدید می آید. عواملی هستند که می توانند سبب این موضوع شوند -کاهش تستسترون و یا افزایش استروژن- که در ادامه به آن ها اشاره می کنیم:

ژنیکوماستی در نوزادان: بیش از ۵۰% نوزادان پسر با سینه های بزرگ تر از حد عادی به دنیا می آیند. دلیل آن هم تاثیر استروژنی است که از مادر -از طریق جفت- وارد بدن نوزاد شده و هنوز تاثیرش باقی مانده. معمولا دو سه هفته پس از تولد سینه ها به حالت معمولی و عادی می رسند و جای نگرانی نیست.
ژنیکوماستی دوران بلوغ: بسیاری از جوانان در سنین بلوغ دچار این عارضه می شوند که دلیل آن می تواند تغییرات هورمونی دوران بلوغ باشد. در بسیاری موارد در این گروه از مردان- ژنیکوماستی پس از شش ماه تا دو سال بدون اقدام درمانی خود بخود از بین می رود.
ژنیکوماستی در افراد مسن: یکی دیگر از گروه های رایج درگیر ژنیکوماستی افراد مسن بین سنین ۵۰ تا ۶۹ سال هستند. در این گروه سنی- تقریبا از هر ۴ نفر- ۱ نفر مشکل ژنیکوماستی را با خود به همراه دارد.

مطلب پیشنهادی

خواص آلویه ورا برای سلامت و زیبایی

خواص آلویه ورا برای سلامت و زیبایی

آلویه ورا از محبوب ترین گیاهان دارویی به شمار می رود که هزاران سال است …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *