خانه / دسته‌بندی نشده / درمان رفلاکس معده با عسل

درمان رفلاکس معده با عسل

درمان رفلاکس معده با عسل
درمان رفلاکس معده با عسل

رفلاکس معده- زمانی اتفاق می افتد که اسید معده شما به داخل مری برگردد و شما مزه ترش مایعی را انتهای گلوی خود احساس کنید- هنوز لقمه غذا کامل از گلویت پایین نرفته که حس می کنی انگار آتشی در دلت برپا شده است- گاهی هم حس قورت دادن یک پنبه پر از میخ را داری که درست بیخ گلو گیر کرده است

درمان رفلاکس معده با عسل

هنوز لقمه غذا کامل از گلویت پایین نرفته که حس می کنی انگار آتشی در دلت برپا شده است. گاهی هم حس قورت دادن یک پنبه پر از میخ را داری که درست بیخ گلو گیر کرده است. احساس خلط در گلو- سوزش و درد سردل اذیتت می کند. اگر شما هم مدتی است بی وقفه این علایم را دارید- به احتمال زیاد به بیماری رفلاکس مبتلا شده اید.

گرچه دلایل ایجاد ریفلاکس معده هنوز به طور کامل مشخص نشده است- اما بخوبی می دانیم که بعضی از عوامل و عادت های نادرست ناشی از سبک زندگی امروزی می توانند باعث بروز و تشدید این بیماری شوند. متخصصان گوارش معتقدند مهم ترین دلیل ریفلاکس معده این است که اگر فردی در مصرف غذاهای اسیدی زیاده روی کند- بیشتر هم به سوزش های داخل شکم دچار می شود- بخصوص اگر بلافاصله پس از غذا خوردن بخوابد یا شیء سنگینی را بلند کند. همچنین عواملی مانند خوردن غذاهای چرب- اضافه وزن و یبوست باعث افزایش اسید معده و سرانجام بیماری ریفلاکس می شود. با این حال- به طور کلی مهم ترین عوامل ایجاد ریفلاکس معده عبارتند از:

ـ پرخوری

ـ سریع غذا خوردن

ـ نجویدن کامل غذا

ـ خوردن غذا با استرس و اضطراب زیاد

ـ خوردن غذاهای تند- چرب و شور

ـ مصرف ادویه زیاد و سیب زمینی سرخ کرده

ـ مصرف انواع سس های چرب و پرنمک بخصوص سس های قرمز

ـ مصرف نان هایی که خمیر آن بخوبی نمی پزد مانند نان باگت

ـ پوشیدن لباس های تنگ

ـ مصرف سیگار و الکل

ـ این بیماری می تواند به دلیل بیماری های ارثی- ژنتیکی یا محیطی نیز رخ دهد- براساس آمار ۳۰ تا ۴۰ درصد این بیماری مربوط به عوامل مادرزادی است و ۶۰ تا۷۰ درصد آن مربوط به عوامل محیطی مانند چاقی یا پرخوری

ـ مصرف غذاهای سنگین- زیرا باعث وارد آمدن فشار مضاعف به اسفنکتر تحتانی مری می شود.

ـ دراز کشیدن بلافاصله پس از صرف غذا

ـ بلندکردن اجسام سنگین یا خم شدن زیاد- زیرا به اسفنکتر فشار وارد می کند.

ـ حاملگی به علت فشار رحم به معده می تواند باعث ریفلاکس یا تشدید آن شود.

ـ چاقی بیش از حد

ـ یبوست به دلیل افزایش فشار درون روده و معده

ـ سفت بستن کمربند

درمان رفلاکس معده با عسل
درمان رفلاکس معده با عسل

ریفلاکس معده نوزادان

دلیل اصلی ریفلاکس در نوزادان- سیستم گوارش نارس و نابالغ آنهاست. معمولا تشخیص ریفلاکس در کودکان دشوارتر است- زیرا هم ممکن است علایمی شبیه علایم بزرگسالان در آنها بروز کند یا با علایم دیگری ظاهر شود.

به طور کلی علایمی مانند استفراغ های مکرر- سرفه- مشکلات تنفسی- گریه های پشت سرهم- کاهش وزن- کاهش اشتها و تنفس بدبو از علایم ریفلاکس در کودکان و نوزادان است. خوشبختانه بیماری ریفلاکس در بیشتر نوزادان پس از یک سالگی برطرف می شود و نیاز به درمان های طولانی مدت نیست.

درمان رفلاکس معده آن با عسل

مری لوله ای است بین معده و گلو و هنگامی که عضله تنگ کننده -اسفنگتر- بین مری و معده بسته نمی شود- اسید معده از معده به مری وارد می شود.
توصیه می شود تا افراد مبتلا به رفلاکس قبل از خوردن هر وعده غذایی- یک قاشق غذاخوری عسل طبیعی مصرف کنند. می توانید عسل را با مقداری نان مصرف کنید- اما حدود ۲۰ دقیقه پس از آن از مصرف مایعات و آب خودداری کنید- زیرا کارایی عسل را برای بهبود ریفلاکس کاهش می دهد- زیرا آب سبب رقیق شدن عسل و کم شدن کارایی آن می شود.

مصرف عسل- سبب تحریک این اسفنگتر شده و رشد مجدد این اسفنگتر را سبب می شود. در نتیجه با مصرف مداوم عسل این تحریک مدام صورت گرفته و سبب کاهش احتمال برگشت محتویات مری به معده می شود. علاوه بر این عسل خاصیت ضد میکروبی دارد و میکروب های مضر معده را از بین می برد.

مطلب پیشنهادی

بیماری های چشم و روش های آسان معاینه چشم در خانه

بیماری های چشم و روش های آسان معاینه چشم در خانه

آیا شما هم بعد از چند ساعت کار با کامپیوتر تار می بینید؟ آیا در …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *