خانه / فوریت های پزشکی / فارماکولوژی / راهنمای تجویز و مصرف منطقی دارو فصل ۵

راهنمای تجویز و مصرف منطقی دارو فصل ۵

همه مشکلات و بیماری ها به درمان دارویی احتیاج ندارند همانطور که قبلا هم ذکر شد درمان می تواند شامل دادن اطلاعات و توصیه به بیمار درمان غیردارویی درمان دارویی ارجاع برای درمان و یا ترکیبی از آنها باشد

فصل پنجم

داروی شخصی و درمان شخصی

همه مشکلات و بیماری ها به درمان دارویی احتیاج ندارند. همانطور که قبلا هم ذکر شد درمان می تواند شامل دادن اطلاعات و توصیه به بیمار درمان غیردارویی درمان دارویی ارجاع برای درمان و یا ترکیبی از آنها باشد. هیچ موقع با عجله تصمیم نگیرید که باید داروی شخصی خود را تجویز کنید. همانطور که در انتخاب داروی شخصی هم ذکر شد اثربخشی ایمنی مناسب بودن و قیمت دارو باید در نظر گرفته شود. مثال های زیر در این موارد به شما کمک خواهند کرد.

بیمار شماره ۱:

زنی ۲۳ ساله شاکی از تب گلودرد خستگی مفرط و بزرگ شدن غدد لنفاوی در گردن می باشد. به دلیل ارزیابی آزمایش های یک هفته پیش خود مراجعه کرده است.

آزمایش بیمار موید بیماری ایدز می باشد و مسئله وی به کلی با بیمار قبلی فرق می کند. در اینجا گلودرد یک علامت بیماری زمینه ای می باشد.

 

بیمار شماره ۲ :

دختر دانشجوی ۱۹ ساله با شکایت از گلودردی که تنها مختصر قرمزی در گلو داشته ولی تب ندارد احساس شرمندگی می کند و پیشتر در خصوص چنین بیماری جزیی با شما مشورت نکرده است.

همانگونه که توجه کردید او تا اندازه ای شرمنده است و به یاد نمی آورد تاکنون برای چنین ناراحتی جزیی با شما مشورت کرده باشد. با آرامی از وی می پرسید که مشکل حقیقی چیست و پس از تردید پاسخ می دهد که ۳ ماه است که قاعده نشده است. نگرش واقعی وی هیچ ربطی به گلو درد او ندارد.

 

بیمار شماره ۳ :

مردی ۴۳ ساله با گلودرد مختصری قرمزی در گلو بدون تب و علایم عمومی مراجعه کرده است. بررسی پرونده بیمار نشان دهنده اسهال مزمن می باشد.

در این بیمار بررسی پرونده و داروهایی که مصرف می کند مهم است و گلو درد وی احتمالا به دلیل مصرف داروی لوپرامید می باشد که برای اسهال مزمن مصرف می کند. این دارو می تواند ترشح بزاق را کم کرده و باعث خشکی دهان شود البته در این بیمار باید علت اسهال مزمن را بررسی کرد.

درمان عادی گلو درد مشکل وی را حل نکرده است. بنابراین شاید بهتر است که شما به دنبال دلیل اسهال مزمن گشته و بیماری ایدز را هم در نظر بگیرید.

نتیجه گیری

این سه مثال نشان می دهد که برای اشکالات معمولی و عادی درمان انتخابی نخست همواره شامل دارو نمی باشد و توصیه و ارایه اطلاعات غالبا کافی به نظر می رسد. مانند مورد یبوست. در درمان اسهال حاد آبکی توصیه به مصرف مایعات و بازگرداندن آب بدن می شود نه مصرف داروهای ضد اسهال و آنتی بیوتــیک. در مــورد زخم پانسمان و توصیـه لازم اسـت نه مصرف آنتی بیوتیک. در موارد جدی تر مثل یبوست مداوم کم شدن جدی آب بدن در یک کودک یا یک زخم باز عمیق ممکن است ارجاع درمان انتخابی باشد نه مصرف یک داروی قوی تر.

بنابراین زمانی که هیچ تسهیلاتی برای معاینات بیشتر یا درمان وجود نداشته باشد درمان شخصی شما ارجاع است.

 

 

منبع کتاب راهنمای تجویز و مصرف منطقی دارو

مطلب پیشنهادی

فارماکولوژی

راهنمای تجویز و مصرف منطقی دارو

اکثر پزشکانی که اخیرا دوره پزشکی خود را به اتمـام رسـانده اند در آغــاز طبابت …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *