خانه / پزشکی / راه های انتقال بیماری ایدز

راه های انتقال بیماری ایدز

راه های انتقال بیماری ایدز
راه های انتقال بیماری ایدز

راه های انتقال بیماری ایدز – بیماری ایدز و راه های انتقال آن را برای شما نوشته ایم. راههای انتقال رابطه جنسی مادر به جنین تزریق مشترک خون و فراورده های آن تماس جنسی محافظت نشده عمده موارد عفونت اچ آی وی در سراسر دنیا -تقریبا ٧۵ درصد- در نتیجه رابطه جنسی محافظت نشده است

راه های انتقال بیماری ایدز

بیماری ایدز و راه های انتقال آن را برای شما نوشته ایم. راههای انتقال رابطه جنسی مادر به جنین تزریق مشترک خون و فراورده های آن تماس جنسی محافظت نشده عمده موارد عفونت اچ آی وی در سراسر دنیا -تقریبا ٧۵ درصد- در نتیجه رابطه جنسی محافظت نشده است.

هر فعالیت جنسی که اجازه دهد مایع منی -همچنین شامل مایعی که قبل ازمنی خارج می شود- و اسپرم و ترشحات واژن یا خون -شامل خون قاعدگی- ازفرد دارای عفونت به جریان خون فرد دیگری وارد شود می تواند اچ آی وی و سایر عفونت های منتقل شونده از راه جنسی را منتشرکند.

 

راه های انتقال بیماری ایدز
راه های انتقال بیماری ایدز

مسیر ورود این مایعات بدن به جریان خون فرد دیگر میتواند از این راه ها باشد:

١- لایه پوشاننده ی -مخاط- واژن و کانال مقعدی

٢- منفذ سر آلت تناسلی مردان

٣- گسستگی درسطح پوست مانند بریدگی یا خراش یا التهاب و خون ریزی لثه یا زخم یا جراحت باز هر عمل جنسی محافظت نشده با فرد مبتلا به ایدز که بدون استفاده از کاندوم است.

شریک مبتلا نشده را در خطر ابتلای اچ ای وی قرار می دهد. میزان خطر می تواند با عوامل زیر مشخص شود:

١- وجود سایر عفونت های آمیزشی

٢- جنس و سن شریک جنسی مبتلا نشده

٣- نوع عمل جنسی انجام شده

۴- مرحله بیماری در شریک مبتلا شده

۵- بیماری زایی سوش اچ آی وی در هر مورد وجود بیماری های مقاربتی مثل سوزاک-

سفلیس و همچنین زخم های دستگاه تناسلی خطر آلودگی را چند برابر خواهد کرد. بدیهی است اگر شما و یا همسرتان به عفونت ایدز مبتلا نباشید از راه جنسی به این بیماری مبتلا نخواهید شد. بعضی از دلایل حاکی از آن می باشد که از طریق روابط جنسی دهانی نیز ممکن است فرد دچار عفونت HIV گردد.

 

راه های انتقال بیماری ایدز
راه های انتقال بیماری ایدز

گفتنی است که احتمال انتقال عفونت HIV از مردان آلوده به زنان در طول ارتباط جنسی به مراتب بیش از انتقال این عفونت به مردان می باشد و مایع منی آلوده ممکن است برای چند روز در واژن زن باقی بماند. سلول های ناحیه دهانه رحم نیز دارای استعداد زیاد برای ابتلا به عفونت ایدز هستند.

سرایت ایدز از مادرآلوده به جنین در داخل رحم و یا انتقال به کودک درطی دوران شیردهی ویروس ایدز از مادر آلوده به کودک ممکن است در دوران حاملگی- هنگام وضع حمل یا کمی بعد از زایمان انتقال یابد. میزان سرایت آلودگی از مادر به کودک ۵ تا ۷ درصد است. آلودگی در بچه هایی که به روش سزارین به دنیا آمده اند نیز دیده شده است.

شیر دادن یکی از راههای سرایت آلودگی است. ولی چون احتمال آن کم و مزایای تغذیه با شیر مادر بسیار زیاد است – اکثرا توصیه می شود که مادر به فرزند خود شیر بدهد. البته با وجود داروهای خاص- شانس این انتقال بسیار کاهش می یابد هر چند در بسیاری از کشورهای در حال پیشرفت و فقیر-

چنین داروهایی در دسترس نیست. حدود۳۵-۲۵ درصد -یک سوم- نوزادانی که از مادر آلوده به ویروس ایدز متولد می شوند – قبل از تولد – هنگام تولد و یا در دوران تغذیه از شیر مادر آلوده می گردند. در کودکان – آلودگی به ویروس ایدز به سرعت به طرف ایجاد بیماری ایدز پیشرفت می کند و شانس زنده ماندن کودک هم کم است .

مطلب پیشنهادی

آنفولانزا

آنفولانزا

آنفولانزا یک بیماری ویروسی است که بخش‌های بالایی مجراهای تنفسی را درگیر می‌کند- این بیماری …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *