خانه / فوریت های پزشکی / ارزیابی بیمار / سطح هوشیاری – level of consciousness

سطح هوشیاری – level of consciousness

سطح هوشیاری بیمار علامتی حیاتی است زیرا وضعیت سیستم عصبی مرکزی را مشخص می کند -هنگامی که بیمار هوشیار است ولی اختلال در سطح هوشیاری دارد مکانیزم دفاعی بدن ممکن است دیگر قادر به جبران کافی نباشد …

سطح هوشیاری بیمار علامتی حیاتی است زیرا وضعیت سیستم عصبی مرکزی را مشخص می کند. با این حال در ارزیابی اولیه لازم است که تنها میزان کلی سطح هوشیاری را به ترتیب زیر بیان کنید :

بیمار هوشیار و کاملا آگاه است و سطح هوشیاری او تغییر نیافته بیمار هوشیار است اما سطح هوشیاری او تغییر یافته بیمار بیهوش است.

هنگامی که بیمار هوشیار است ولی اختلال در سطح هوشیاری دارد مکانیزم دفاعی بدن ممکن است دیگر قادر به جبران کافی نباشد و احتمالا منجر به خون رسانی و اکسیژن رسانی نا کافی یا ایجاد مشکلات عصبی یا بیوشیمیایی شده است و اثرات نامطلوبی روی مغز و توانایی عملکرد آن گذاشته است اختلال سطح هوشیاری در بیمار هوشیار همچنین می تواند به علت مسمومیت با الکل مواد مخدر یا داروها باشد.

سطح هوشیاری – ارزیابی شما از بیماری که در هنگام رسیدن شما بیهوش است باید ابتدا روی مسیر هوایی تنفس و جریان خون و سپس تعیین دیگر مراقبت های اورژانسی که بیمار ممکن است نیاز داشته باشد متمرکز شود.

بیهوشی مداوم باید به شما هشدار دهد که ممکن است مشکل یا نقص حیاتی در سیستم عصبی مرکزی   جریان خون یا تنفس وجود داشته باشد و باید فرض کنید که بیمار آسیب شدید یا شرایط بالقوه تهدید کننده حیات دارد.

پس بعد از ارزیابی سریع بیمار و ارائه مراقبتهای اورژانس لازم باید بیمار را آماده و او را به سرعت به بیمارستان منتقل کنید .

معیار کمای گلاسکو : روشی است که با نمره دادن به توانایی بیمار در باز کردن چشمها پاسخ های حرکتی و پاسخ های کلامی سطح هوشیاری بیمار را ارزیابی می کند

معیار کمای گلاسکو

ارزیابی سطح هوشیاری
ارزیابی سطح هوشیاری
ارزیابی سطح هوشیاری
ارزیابی سطح هوشیاری

مـــردمک ها : قطر و واکنش مردمک به نور وضعیت خون رسانی و اکسیژن رسانی و سایر شرایط سیستم عصبی مرکزی را نشان می دهد.

مردمک یک منفذ مدور در مر کز عنبیه رنگدانه دار چشم است .

مردمک ها به طور معمول گرد و تقریبا هم اندازه هستند و مثل دیافراگم بینایی عمل می کنند و تنظیم اندازه هایشان بستگی به میزان نور دارد . در اتاقی با نور معمولی مردمک ها نیمه بازند . در نور کمتر مردمکها گشاد می شوند و به نور بیشتر اجازه می دهند که وارد چشم شود و باعث بینایی بهتر در نور کم می شوند . با مقدار بیشتر نور یا هنگامی که نور روشنی ناگهان تابیده می شود مردمکها بلافاصله تنگ می شوند تا نورکمتری وارد چشم شود و گیرنده های حساس داخل چشم را از آسیب محافطت می کنند هنگامی که نوری را به یک چشم بتابانیم ‌ هر دو مردمک باید منقبض شوند . و اندازه شان مساوی باشد اگر فقط مردمک چشمی که به آن نور تابانده ایم ‌منقبض شود یعنی مشکلی در سیستم عصبی وجود دارد .

در نبود نور مردمک ها کاملا باز و گشاد می شوند. هنگامی که نور وارد می شود هر چشم یک سری علایم حسی را به مغز می فرستد که میزان نوری که دریافت می کند را نشان می دهد . اندازه مردمک با یک سری از فرمان های حرکتی مداوم تنظیم می شود که مغز به طور اتوماتیک از طریق اعصاب چشمی به هر چشم می فرستد و باعث کوچک شدن هر دو مردمک به یک اندازه می شود . معمولا اندازه مردمک فورا با هر تغییر در میزان نور تغییر می کند.

اگر مردمک ها یک کدام از حالتهای زیر را نشان داد باید فرض کنید که بیمار دچار کاهش عملکرد مغزی به علت کاهش فعالیت سیستم عصبی مرکزی یا آسیب است :

بدون عکس العمل به نور و ثابت هستند.

با دریافت نور زیاد باز و هنگام حذف نور ‌کوچک شوند.

بر خلاف حالت طبیعی به آهستگی عکس العمل نشان می دهند .

اندازه یشان نامساوی است

هنگام برخورد نور زیاد یا حذف آن از یک چشم اندازه یشان نامساوی شده است .

کاهش عملکرد مغزی می تواند به علت موارد زیر باشد :

آسیب به مغز یا ساقه مغز

آسیب یا سکته مغزی

تومور مغزی خون رسانی یا اکسیژن رسانی ناکافی

مواد مخدر یا سموم -سرکوب کننده های سیستم عصبی-

مواد مخدر یک مجموعه از سرکوب کننده های سیستم عصبی مرکزی هستند که باعث می شوند مردمک ها حتی با تابش نور نیز بسیار کوچک باشند تا حدی که به آن مردمک نوک سوزنی -Pin point- گفته می شود . خون ریزی اینتراکرانیال -داخل جمجمه ای- می تواند باعث ایجاد فشار کافی روی عصب زوج سوم مغزی – عصب اوکولوموتور – در یک طرف شود طوری که فرمانهای حرکتی دیگر نتوانند از مغز به چشم بروند . هنگامی که این حالت رخ داد چشم دستوراتی برای کوچک شدن دریافت نمی کند و مردمکش در پاسخ به نور کاملا باز و ثابت می ماند این حالت را مردمک متسع یا باز می گویند.

مردمکها ممکن است باز باشند و ممکن است اندازه یشان به علت دارویی که در یک یا هر دو چشم ریخته شده یا به علت یک آسیب یا بیماری های چشمی مساوی نباشد ممکن است به طور مناسبی عکس العمل نشان ندهد.

حروف PEARRL راهنمای مفیدی درارزیابی مردمکها است . آنها اول کلمات زیر هستند:

P = مردمک -Pupil-

E = مساوی -Equal-

A = و -And-

R = گِرد -Round-

R = دارای حاشیه منظم -Regular-

L = عکس العمل به نور -react to Light –

می توانید در مورد بیماران با مردمک معمولی بنویسید – مردمکها مساوی گِرد با حاشیه منظم هستند و به طور مناسب نسبت به نور عکس العمل نشان می دهند – یا – PEARRL= مردمکها – هر نوع یافته غیر معمول را با استفاده از جملات بلند تر ثبت کنید مثل – مردمکها مساوی و گِرد هستند مردمک چپ ثابت و گشاد است مردمک راست در اندازه معمولی است و به نور عکس العمل نشان می دهد – .

 

کنترل مجدد علایم حــیاتی :

علایم حیاتی به دست آمده دو اهمیت اساسی دارد . اولین مجموعه از علایم حیاتی ثبت شده با نام علایم حیاتی پایه‌ چگونگی تنفس و سیستم قلبی عروقی خون رسانی و اکسیژن رسانی به مغز و اعضای حیاتی دیگر را نشان می دهد . علایم حیاتی پایه اطلاعات مهم و کلیدی برای ما می باشند .

در ادامه مراقبت از بیمار باید علایم حیاتی بیمار را مجددا‌ کنترل کنید تا متوجه تغییرات آن در مقایسه با علایم حیاتی پایه بشوید . باید علایم حیاتی را حداقل هر ۱۵ دقیقه در بیمار با وضعیت پایدارو حداقل هر ۵ دقیقه در بیماری باوضعیت ناپایدار دوباره ارزیابی کنید .

به علاوه باید بعد از هر اقدامات پزشکی علایم حیاتی را دوباره ارزیابی و ثبت کند.

این ارزیابی مقایسه ای مداوم شاخص مهمی است که نشان می دهد آیا مراقبتهای شما عملکردهای حیاتی بیمار را به میزان قابل قبولی تغییر داده یا حداقل مانع وخامت بیشتر شده است یا خیر ؟ ارزیابی مجددنشان می دهد که آیا باید اقدامات بیشتری را در صورت ادامه وخامت اوضاع انجام دهیم یاخیر ؟
نتیجـه

ماده موثره شکل دارویی: گلیسیریل تری نیترات -نیتروگلیسیرین- قرص زیر زبانی ۴/۰ میلی‌گرم

برنامه زمانی درمان: یک قرص در موقع درد: قرص دوم در صورت ادامه درد

طول درمان: مدت زمانی که بیمار زیر نظر است.

 

منبع :

کتاب جامع فوریت های پزشکی

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *