خانه / پزشکی / تاریخ پزشکی / پزشکی سنتی / طب سنتی / طب سنتی برای درمان سرماخوردگی

طب سنتی برای درمان سرماخوردگی

طب سنتی برای درمان سرماخوردگی
طب سنتی برای درمان سرماخوردگی

طب سنتی برای درمان سرماخوردگی – استفاده از گیاهان خلط‌ آور- ضدعفونی کننده و نرم کننده سینه و ضد آبریزش بینی به اشکال مختلف- نظیر جوشانده- بخور- ملین و…در گذشته بسیار مرسوم بوده است

طب سنتی برای درمان سرماخوردگی

استفاده از گیاهان خلط‌ آور- ضدعفونی کننده و نرم کننده سینه و ضد آبریزش بینی به اشکال مختلف- نظیر جوشانده- بخور- ملین و…در گذشته بسیار مرسوم بوده است. اما هرگونه دارویی که مانع آبریزش بینی در هنگام سرماخوردگی شود- مضر است و باعث احتباس‌ ترشحات در بدن و غلیظ شدن و تبدیل آنها به نزله می‌شود که نزله خود عامل بیماری‌های گوناگون می‌باشد.

مصرف آنتی ‌هیستامین

متاسفانه مصرف آنتی هیستامین و قرص سرماخوردگی و انواع قرص‌هایی که حاوی آنتی هیستامین هستند- از آبریزش بینی جلوگیری و در عملکرد طبیعی بدن اختلال ایجاد می‌کند. در هنگام سرماخوردگی به پشت -طاقباز- نخوابید و نیز زیر سر را با بالش بلند نگه دارید تا مانع ریختن ‌ترشحات مذکور به حلق و ریه شود.

در همان مراحل اولیه و شروع سرماخوردگی موارد زیر را رعایت کنید- غرغره کردن آب ولرم همراه با نمک یا جوش شیرین و نوشیدن فراوان مایعات گرم- استفاده از بخورهای گیاهی- استراحت و پوشش مناسب.

استفاده از جوشانده‌ ها

برای زکامی که در فصل زمستان روی می دهد- جوشانده ای مرکب از گیاه زوفا- شیرین بیان و انجیر -به میزان مساوی- تهیه و سپس صاف کنید و با کمی‌ ترنجبین شیرین کرده و روزی دو لیوان بنوشید. خوردن آش جو یا ماش با اسفناج- کدو- گشنیز- و چغندر نیز مناسب است. می‌توانید به عنوان غذا- حریره‌ای با سبوس گندم- مغز بادام و عسل درست کرده و میل کنید. همچنین به جای آب از شربت گرم عسل و گلاب استفاده کنید.

فواید عسل در درمان سرماخوردگی

اگر می‌خواهید کمتر سرما بخورید- هر روز صبح سه لقمه عسل با موم بخورید -طب الرضا- چرا که آنتی‌اکسیدان فراوانی در موم عسل وجود دارد. و پژوهش‌های جدید نشان داده است که با گرفتن موم از عسل- بسیاری از خواص سودمند آن کاهش می‌یابد. مقداری سیاهدانه را در سرکه خیسانده بعد آنرا مثل اسفند دود کنید و دود آن را استنشاق کنید.

 

طب سنتی برای درمان سرماخوردگی
طب سنتی برای درمان سرماخوردگی

مصرف چای پونه و بابونه

مصرف مداوم چای پونه و چای بابونه در فصل زمستان قدرت سیستم ایمنی را افزایش می‌دهد. حتی برای بخور دادن می‌توانید بابونه- بومادران- آویشن و شوید را بجوشانید و استفاده کنید. چوب میخک هم یک بخور فوق‌العاده است- زیرا بسیار معطر است و باعث باز شدن مجاری تنفسی می‌شود. مصرف بلغورنیز بسیار مفید است- به این صورت که حدود دو پیمانه بلغور را با حدود یک کیلو پیاز و آب روی شعله ملایم حرارت دهید تا کاملا لعاب دهد و پیازها درآن حل شود و این معجون حتی برای کاهش ابتلا به سرماخوردگی نیز مفید است.

سیستم دفاعی بدن

در زمان سرماخوردگی- سیستم دفاعی بدن ضعیف و در نتیجه قدرت مقابله با بیماری کم می‌شود. روغن سروکوهی یا ارس متابولیسم بدن را تحریک و سیستم ایمنی را تقویت می‌کند. فراموش نکنید که مصرف داروهای شیمیایی بدون تجویز پزشک و به میزان زیاد- سیستم ایمنی بدن را ضعیف می‌کند- پس بهتر است همراه درمان دارویی- روش‌هایی برای ارتقا سیستم ایمنی بدن نیز به کار ببندید.

نکته مهم اینکه داروهای گیاهی برای گلودردهای چرکی مناسب نیستند -با توجه به طولانی بودن دوره‌های اثرگذاری- و طبق نظر پزشک درمان باید صورت بگیرد. اما تقویت بدن همواره و همیشه مورد توجه طب قدیم و طب جدید بوده و هست.

مطلب پیشنهادی

گیاهان دارویی برای درمان اختلالات خوابی

گیاهان دارویی برای درمان اختلالات خوابی

گیاهان دارویی برای درمان اختلالات خوابی – اختلال در خواب شبانه می تواند حسابی برای …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *