خانه / پزشکی / فواید و خطرات سونوگرافی در بارداری

فواید و خطرات سونوگرافی در بارداری

فواید و خطرات سونوگرافی در بارداری
فواید و خطرات سونوگرافی در بارداری

فواید و خطرات سونوگرافی در بارداری – اگر باردار هستید و درباره سونوگرافی تردید دارید این مطلب را بخوانید- سونوگرافی بارداری روشی برای تصویر برداری از جنین داخل رحم مادر است که بوسیله امواج فراصوت -Ultrasound- انجام می پذیرد- کاربردهای سونوگرافی شامل تعیین جنسیت فرزند- چک کردن ضربان قلب جنین- اطمینان پزشک از سلامتی او و پیشگیری از نقایص مادرزادی می باشد

فواید و خطرات سونوگرافی در بارداری

سونوگرافی بارداری روشی برای تصویر برداری از جنین داخل رحم مادر است که بوسیله امواج فراصوت -Ultrasound- انجام می پذیرد. کاربردهای سونوگرافی شامل تعیین جنسیت فرزند- چک کردن ضربان قلب جنین- اطمینان پزشک از سلامتی او و پیشگیری از نقایص مادرزادی می باشد.

در برخی موارد- سونوگرافی های بیشتری توصیه می شود: مثلا در شرایطی که مادر دیابت دارد- فشار خون بالایی دارد- بالای ۳۵ سال سن دارد و یا مشکلاتی در بارداری های قبلی خود داشته است.

انواع سونوگرافی بارداری عبارتست از سونوگرافی استاندارد -عمومی ترین شکل سونوگرافی- سونوگرافی ترانس واژینال -مربوط به بارداری های پرخطر- اکوکاردیوگرافی جنین -برای تشخیص نقایص قلبی احتمالی جنین- سونوگرافی سه بعدی -عکس برداری ساده از جنین و تبدیل آنها به عکس های سه بعدی توسط کامپیوتر- و سونوگرافی متحرک یا چهاربعدی -همان سونوگرافی سه بعدی با این تفاوت که حرکات جنین نیز قابل مشاهده است-.

به طور معمول از هفته ۱۰ به بعد انتخاب متخصصین- سونوگرافی استاندارد است- اگرچه در شرایطی که تشخیص هایی زودتر از هفته ۱۰ مورد نیاز است- مثلا تشخیص چندقلویی- سلامت جنین- مکان او- وزن او- سلامت جفت- زمان تقریبی زایمان و یا در حاملگی های پرخطر- قبل از هفته ۱۰ برخی متخصصین سونوگرافی از نوع ترانس واژینال را نسخه می کنند.

فواید و خطرات سونوگرافی در بارداری
فواید و خطرات سونوگرافی در بارداری

درباره سونوگرافی سه بعدی و چهاربعدی نیز می توان گفت اگرچه مشاهده تصاویر حاصل از آنها برای پدر و مادر بسیار لذت بخش است- اما خاصیت تشخیصی بیشتری نسبت به سونوگرافی استاندارد ندارند.

مطالعات متعددی درباره ارتباط انواع سونوگرافی با وزن کودک در هنگام تولد- سرطان های کودکی- مشکلات شنوایی و… انجام شده است و هیچ ارتباط خاصی بین انجام دادن سونوگرافی و این مشکلات مشاهده نشده است.

البته در یک بررسی نشان داده شد چپ دستی در کودکان پسری که مادران آنها در حین بارداری سونوگرافی انجام داده اند- اندکی بیشتر است- نتیجه ای که توسط تحقیقات دیگر تایید نشد.

در مورد سونوگرافی های سه بعدی و چهاربعدی نیز باید گفت علیرغم شایعات فراوان- از آنجا که تصویر برداری در این روش ها دقیقا مشابه تصویربرداری در سونوگرافی های معمولی-استاندارد- می باشد- و ساخت تصاویر سه بعدی و چهاربعدی توسط رایانه انجام می شود-و نه در هنگام عکس برداری- بنابراین و طبق نظر مراجع علمی مختلف- هیچ خطری تاکنون برای این نوع سونوگرافی ها هم مشاهده و اثبات نشده است.

مطلب پیشنهادی

خطرات و مضرات بارداری خانم های بالای 35 سال

خطرات و مضرات بارداری خانم های بالای ۳۵ سال

خطرات و مضرات بارداری خانم های بالای ۳۵ سال – بارداری بعد از سن ۳۵ …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *