خانه / فوریت های پزشکی / فوریت پزشکی – Medical emergency

فوریت پزشکی – Medical emergency

فوریت پزشکی رویدادی ناگهانی و نامنتظر که نیاز به اقدام فوری دارد- به طور کلی فوریت به وضعیتی اطلاق می‌شود که حیات بیمار بلافاصله یا در مدت چند دقیقه تا چند ساعت آینده تهدید گردد- این رویدادها معمولا در صورت عدم مداخله سریع پزشکی به مرگ بیمار می‌انجامند

فوریت پزشکی خدمات امداد و کمک‌های اولیه را به بیماران و مصدومان حوادث مختلف تا رساندن آنها به مراکز درمانی ارایه می‌دهد. خدماتی که ممکن است داوطلبان را در موقعیت‌های حساس و پراسترس در تمام مدت شبانه‌روز قرار دهد. بنابراین داوطلب باید از نظر جسمی و روحی و روانی آمادگی لازم را برای خدمت در محیط‌های سخت نظیر دریا  کوهستان  شرایط‌ زلزله و دیگر بلایای طبیعی داشته باشد. رانندگی آمبولانس  حمل بیمار یا مصدوم  کمک‌های اولیه ‌ اطلاع‌رسانی و انجام سایر خدمات طبق دستور مافوق  بخشی از خدمات این افراد را تشکیل می‌دهد. به همین دلیل دانشجوی این رشته باید آمادگی فعالیت در شرایط سخت و توانایی در ایجاد ارتباط مسؤولانه با بیمار یا مصدوم و بستگان آنها را داشته باشد.

توانایی‌های لازم :

رشته فوریت‌های پزشکی به صورت نیمه‌متمرکز دانشجو می‌پذیرد و داوطلبان پس از قبولی در آزمون علمی باید در آزمون حضوری این رشته نیز شرکت کنند و در صورت داشتن توانایی‌های روحی لازم از قبیل انضباط‌پذیری گذشت و ایثار اعتماد به نفس و آمادگی فعالیت در شرایط سخت و همچنین آمادگی جسمی کامل مانند عدم ابتلا به بیماری‌های مزمن و صعب‌العلاج مثل دیابت فشار خون آسم نارسایی کلیه بیماری‌های پیشرفته قلبی صرع و بیماری‌های روانی در این رشته پذیرفته می‌شوند.گفتنی است که در رشته فوریت‌های پزشکی داشتن قدرت بینایی خوب مهارت‌های بدنی روانی کلام و حداقل قد ۱۷۰ سانتی‌متر برای امدادرسانی سریع و صحیح ضروری است. در ضمن این رشته تنها از بین داوطلبان مرد دانشجو می‌پذیرد.

درس‌های این رشته در طول تحصیل:

دروس پایه:

تشریح و فیزیولوژی میکروب‌شناسی و انگل‌شناسی بهداشت عمومی زبان تخصصی.

دروس اصلی:

داروشناسی فرایند عملیات و اطلاعات فنی نشانه‌شناسی و معاینات بدنی جابه‌جایی و حمل بیمار اخلاق و مقررات حرفه‌ای آشنایی با سازمان‌های امدادی بهداشت روانی و فوریت‌های روان‌پزشکی فوریت‌ پزشکی در بلایا کلیات پزشکی.

دروس تخصصی:

احیای قلبی و ریوی اختلالات سیستم قلبی و عروقی شکستگی‌ها و دررفتگی‌ها مسمومیت‌ها و گزیدگی‌ها فوریت‌های پزشکی در شرایط خاص خونریزی‌ها کاهش سطح هوشیاری سوختگی سرمازدگی و گرمازدگی.

معرفی شغل تکنسین فوریت پزشکی -اورژانس-

اگر از تنوع لذت برده و می خواهید در حوزه پزشکی و سلامت کار کنید این شغل می تواند برای شما مناسب باشد.

امدادرسانی به بیماران و نیازمندان در شرایط بحرانی در فطرت و نهاد تمامی انسانها وجود دارد و لزوم وجود موسسات امدادرسانی در چنین شرایطی از ضروریات عملکرد مناسب در هر جامعه ای می باشد .اورژانس یکی از مهم ترین و اصلی ترین واحدهای امدادرسانی در هر کشوری به حساب می آید.

تکنسین فوریت پزشکی -اورژانس- فرد آموزش‌دیده‌ای است که معمولاً همراه آمبولانس برای ارایه خدمات اولیه درمانی به کمک بیمار یا شخص مصدوم می‌شتابد یا در بخش اورژانس برای ارایه کمک‌های اولیه حضور دارد. او وظایف امداد سریع ارایه خدمات درمانی اولیه پزشکی پیش بیمارستانی و کمک رسانی به مصدومین بیماران و مجروحین اورژانسی و انتقال آنان به مراکز درمانی در کمترین زمان ممکن با هدف کاهش مرگ و میر نقص عضو و آسیب را بر عهده دارند.

تکنسین فوریت پزشکی به صورت تیمی کار می کند. او با وضعیت های مختلف از جراحات سطحی تا صدمات جدی ناشی از تصادفات و بلایای طبیعی روبرو است. وظیفه او ارایه مراقبت ها و درمان های فوری است. پس از رسیدن نزد بیمار باید وضعیت او را بررسی و برای انجام بهترین کار تصمیم بگیرد.

اورژانس ها به صورت شبانه روزی و همه روزه کار می کنند. بنابراین ساعت کاری متخصصان فوریت پزشکی به صورت تمام وقت است و شیفت های کاری در شب ها و روز های تعطیل را نیز شامل می شود.

متخصص فوریت پزشکی در هنگام کار باید لباس فرم پوشیده و توان بدنی خوبی داشته باشد. همچنین باید آماده رویارویی با افراد مختلف را داشته باشد. لازم به ذکر است این شغل در کشور ما فقط مختص آقایان می باشد.

وظایف متخصص فوریت پزشکی

معاینه و ارزیابی کلی وضعیت بیمار

برقراری ارتباط با مرکز اورژانس و پزشک مشاور و دریافت راهنمایی و دستورات او

استفاده از روش های و تجهیزات پیشرفته برای رفع مشکلات حاد بیمار مانند تنگی نفس ایست قلبی و غیره

انجام روش های جراحی اولیه مانند قراردادن لوله تنفسی

استفاده از دارو و انجام تزریقات در صورت لزوم

پانسمان کردن و مراقبت از اعضای شکسته شده

کنترل مداوم علایم حیاتی بیمار از جمله نبض تنفس فشارخون و غیره

تعیین سطح هوشیاری بیمار

حضور مداوم در کنار بیمار در آمبولانس

رساندن بیمار به بیمارستان و مراکز درمانی در صورت نیاز

دادن اطلاعات کامل از وضعیت بیمار به بیمارستان یا مرکز درمانی

کنترل موجودی تجهیزات و دارو های موردنیاز در آمبولانس ها

تهیه گزارشات کاری روزانه

مهارت و دانش مورد نیاز

علاقه و تمایل زیاد به کمک به دیگران

مهارت های ارتباطی قوی

مهارت تصمیم گیری سریع در شرایط بحرانی

مهارت عملی و توان انجام کارهای اورژانسی مانند احیای قلبی گذاشتن لوله تنفسی در گردن و …

مهارت بکارگیری صحیح تجهیزات موجود در آمبولانس

انجام کار تیمی

توانایی مدیریت و سازماندهی کارها

توان جسمی و روحی مناسب

داشتن آرامش و حفظ خونسردی در هر شرایطی

توانایی کار با سیستم های ارتباطی و کامپیوتری موجود در آمبولانس

درک خوب وضعیت بیماران و همدردی با آنها

تحصیلات لازم و نحوه ورود به شغل

فارغ التحصیلان رشته های فوریت پزشکی پرستاری اتاق عمل می توانند وارد این شغل شوند. داشتن گواهینامه رانندگی نیز برای این شغل الزامی است.

البته دارندگان مدرک کارشناسی مدیریت عملیات امداد و نجات و مدیریت در سوانح -طبیعی و غیرطبیعی- در صورت دارابودن مدرک کاردانی پرستاری اتاق عمل فوریت پزشکی یا هوشبری هم می توانند این شغل را انتخاب کنند.

فرصت شغلی و بازارکار متخصص فوریت پزشکی

تکنسین فوریت پزشکی می تواند در مرکز مدیریت حوادث و فوریت‌های پزشکی-اورژانس- در سراسر کشور آمبولانس‌های خصوصی یا در سازمان‌های مشابه مشغول به کار شود. با کسب تجربه بیشتر به رده های مدیریتی و نظارتی دست پیدا خواهد کرد.

در خصوص وضعیت بازارکار و میزان استخدام تکنسین فوریت پزشکی در کشور اطلاعات دقیقی در دسترس نمی باشد.

از آنجا که بخش اورژانس یکی از اصلی ترین واحدهای امدادرسانی در کشور به حساب آمده و وجودش همیشه برای جامعه لازم است بازارکار مناسبی نیز در شغل تکنسین فوریت پزشکی وجود دارد.

در کنار مشکلات و ضعف های زیاد اورژانس کشور سیاست های کلی به سمت بهبود و توسعه این ناوگان است. مسلم است در صورت اجرای این سیاست ها و افزایش تعداد واحد اورژانس ها تقاضا برای استخدام این شغل بسیار بیشتر از حال خواهد شد.

وضعیت استخدام این شغل در برخی کشورهای جهان به شرح زیر است :

در آمریکا پیش بینی ها نشان می دهد میزان استخدام این شغل بین سال های۲۰۱۰ تا ۲۰۲۰ رشد ۳۳ درصدی خواهد داشت. در حالی که متوسط این رشد برای همه مشاغل۱۴ درصد می باشد.

در استرالیا در بازه زمانی ۵ سال گذشته میزان استخدام در این شغل رشد۵۰.۵ درصدی داشته و رشد بسیار زیاد در آینده برای آن پیش بینی می شود.

میزان درآمد تکنسین فوریت پزشکی

آمار درستی از میزان حقوق تکنسین فوریت های پزشکی در کشور در دسترس نمی باشد. آنهایی که در اورژانس و سایر بخش های دولتی کار می کنند مطابق با قانون مدیریت خدمات کشوری حقوق دریافت می کنند. تکنیسین هایی هم که در بیمارستان و مراکز خصوصی استخدام شده اند درآمدهای متفاوتی دارند.

درآمد این شغل در برخی از کشورهای جهان عبارتند از :

در آمریکا متوسط درآمد سالانه این شغل۳۰,۳۶۰ دلار -برای همه مشاغل۳۳.۸۴۰ دلار- در سال ۲۰۱۰ و مطابق با آخرین آمارها در سال ۲۰۱۳ ۳۱,۲۰۰ دلار بوده است.

در استرالیا متوسط درآمد سالانه این شغل ۵۵.۵۰۰ دلار -قبل از کسر مالیات- می باشد.

در انگلستان متوسط درآمد سالانه این شغل برای افراد تازه کار بین۲۴.۰۰۰ تا۳۰.۵۰۰ دلار افراد با تجربه بین۳۲.۵۰۰ تا ۴۲.۵۰۰ دلار مسیولان تیم اورژانس تا۵۲.۶۰۰ دلار و برای مدیران این بخش تا ۶۱.۰۰۰ دلار می باشد.

 

منبع :

فوریت های پزشکی

مطلب پیشنهادی

مسمومیت با کربن مونوکسید

مسمومیت با کربن مونوکسید

مسمومیت با کربن مونوکسید – گاز منو اکسید کربن بی رنگ و بی بو بوده که …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *