خانه / رشته های پزشکی / زنان / نشانه‌های آغاز زایمان

نشانه‌های آغاز زایمان

نشانه‌های آغاز زایمان
نشانه‌های آغاز زایمان

نشانه‌های آغاز زایمان – شروع زایمان علایمی دارد که به راحتی قابل تشخیص است- از زمان شروع نشانه‌های زایمان تا خارج شدن نوزاد ممکن است نزدیک به ۲۰ ساعت طول بکشد- این نشانه‌ها معمولا با انقباضات شدید و منظم رحم شروع می‌شود

نشانه‌های آغاز زایمان

شروع زایمان علایمی دارد که به راحتی قابل تشخیص است. از زمان شروع نشانه‌های زایمان تا خارج شدن نوزاد ممکن است نزدیک به ۲۰ ساعت طول بکشد. این نشانه‌ها معمولا با انقباضات شدید و منظم رحم شروع می‌شود. اگر احساس می‌کنید علایمی از شروع زایمان دارید- بهتر است به بیمارستان مراجعه کنید. مطلب زیر در شناختن علایم شروع زایمان به شما کمک خواهد کرد.

علایم شروع زایمان

زنانی که برای اولین بار باردار می‌شوند معمولا نگران شروع زایمان خود هستند. ممکن است هر انقباضی را به عنوان شروع زایمان فرض کنند و سریع به بیمارستان مراجعه کنند. با شناختن علایم شروع زایمان که در کلاس‌های آمادگی برای زایمان آموخته‌اید یا پزشک برای شما توضیح داده است- می‌توان از نگرانی‌های زایمان کم کرد. مادر باید بداند که معمولا از زمان شروع علایم زایمان تا زایمان- ممکن است نزدیک به ۲۰ ساعت طول بکشد. برخی از علایم نشان‌دهنده شروع فرایند زایمان در زیر آمده است:

انقباضات زایمان: انقباضات رحم- اولین و واضح‌ترین نشانه شروع زایمان است. این انقباض‌ها مانند دردهای شدت‌یافته عادت ماهانه است. احتمالا انقباضاتی را در طول بارداری و به خصوص در اواخر آن داشته‌اید که این انقباضات بدون درد در طول بارداری- انقباضات براکستون هیکس -Braxton Hicks- نامیده می‌شود و در واقع نشانه زایمان به حساب نمی‌آید. وقتی این انقباض‌ها منظم و شدت آنها بیشتر شده باشد و بیشتر از ۳۰ ثانیه طول بکشد- می‌تواند نشان‌دهنده شروع فاز اول زایمان باشد. با پیشروی زایمان- تعداد انقباض‌ها بیشتر- طولانی و قوی‌تر می‌شود. تا زمانی که هر انقباض ۳۰ تا ۹۰ ثانیه طول ‌کشید و فاصله بین هر انقباض به پنج دقیقه رسید- شما وارد فاز اول زایمان شده‌اید و بهتر است به بیمارستان مراجعه کنید. نیازی نیست نگران باشید- زیرا تا خارج شدن نوزاد هنوز چند ساعت فرصت دارید.

نشانه‌های آغاز زایمان
نشانه‌های آغاز زایمان

ترشحات نشانه زایمان: در طول دوران بارداری- مخاط دهانه رحم یا پلاگ موکوس در دهانه رحم ایجاد می‌شود. این مخاط درست قبل از شروع درد‌های زایمان یا ابتدای آن شروع به خارج شدن می‌کند و شما آن را به صورت ترشحات صورتی- چسبنده و ژله‌مانندی مشاهده خواهید کرد. رنگ صورتی این ترشح به دلیل خون‌آلود بودن آن است و طبیعی است که مایع مخاطی با خون آغشته شود. اگر خونریزی بیشتر باشد- می‌تواند نشان‌دهنده این باشد که مشکلی وجود دارد و باید بلافاصله با پزشک یا بیمارستان تماس گرفته شود. این ترشحات نشان می‌دهد که دهانه رحم در حال باز شدن و زایمان در حال آغاز یا پیشرفت است. در برخی موارد- ممکن است با شروع انقباضات زایمان- چنین ترشحاتی در زنان باردار وجود نداشته باشد.

پاره شدن کیسه‌‌ی آب: امکان دارد کیسه آب که محافظ جنین است- قبل یا هنگام زایمان پاره شود. پاره شدن کیسه آب به معنی آغاز زایمان است- اگرچه پاره شدن کیسه آب در میانه بارداری ممکن است به دلیل مشکل دیگری باشد ولی در هفته‌های آخر بارداری خروج هر گونه آب از واژن می‌تواند به معنی پارگی کیسه آب باشد که یکی از علایم شروع زایمان است. کیسه آب معمولا با پیشرفت زایمان پاره می‌شود- اما در برخی موارد که این کیسه هنوز پاره نشده است- پزشک برای پیش بردن زایمان- کیسه آب را پاره می‌کند. درصورتی‌که پارگی کیسه آب- پیش از شروع درد زایمان اتفاق بیفتد- بهتر است به بیمارستان مراجعه کنید.

درد لگنی و کمردرد: ممکن است قبل یا با شروع فاز‌های اولیه زایمان در ناحیه پایین کمر- لگن و محدوده مقعد احساس فشار و درد داشته باشید. شروع این درد و فشار می‌تواند نشان‌دهنده نزدیک شدن به زایمان یا شروع شدن فاز اول آن باشد.

زمان مراجعه به پزشک

پزشک معمولا در معاینات مربوط به هفته‌های آخر بارداری با شما در مورد علایم آغاز زایمان صحبت می‌کند و زمان مراجعه به بیمارستان یا تماس ضروری را مشخص می‌کند. معمولا زمانی که انقباضات شما منظم شده‌اند و هر پنج دقیقه یک بار- انقباضات شدیدی دارید که ۳۰ تا ۹۰ ثانیه طول می‌کشد- باید با پزشک تماس بگیرید. در صورت خروج مقداری مایع که می‌تواند حتی چند قطره باشد- از آنجا که احتمال پاره شدن کیسه آب وجود دارد- بهتر است با پزشک تماس بگیرید و به بیمارستان بروید. پزشک شما را معاینه می‌کند و اگر انقباضات هنوز شروع نشده باشد و مشکلی سلامتی شما و جنین را تهدید نکند- ممکن است از شما بخواهد که به خانه بروید و تا شروع انقباضات صبر کنید. در برخی موارد- با توجه به حجم مایع آمنیوتیک و وضعیت جنین ممکن است شما را در بیمارستان و تحت نظر قرار دهد. به همین دلیل بهتر است در صورت احتمال پاره شدن کیسه آب- حتی اگر انقباضات هنوز شروع نشده بود- باید به بیمارستان مراجعه کنید. زیرا پاره شدن کیسه آب در هر سنی از بارداری به معنی پایان بارداری است و اگر ختم بارداری در این موارد- طی ۲۴ ساعت رخ ندهد- جان مادر و نوزاد به خطر می‌افتد. همچنین اگر حجم خون زیادی در ترشحات واژن شما بود- ممکن است نشانه وجود مشکلی باشد. ترشحات نشانه زایمان صورتی رنگ هستند و مقدار کمی خون در آن وجود دارد که طبیعی است- اما خونریزی واضح- به مقدار کم یا زیاد نشانه وجود مشکلی است که باید به دنبال آن حتما و فورا به بیمارستان مراجعه کنید.

مطلب پیشنهادی

لذت بخشیدن به آمیزش زناشویی با وجود بیماری های مزمن

لذت بخشیدن به آمیزش زناشویی با وجود بیماری های مزمن

لذت بخشیدن به آمیزش زناشویی با وجود بیماری های مزمن – اگر شما هم به …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *