خانه / فوریت های پزشکی / اورژانس های پزشکی / هیپرگلیسمی – Hyperglycemia

هیپرگلیسمی – Hyperglycemia

هیپرگلیسمی به افزایش قند خون بیمار به میزان ۱۸۰ میلی گرم بر دسی لیتر یا بیشتر گفته می شود – در دوران بیماری نیاز به انسولین نه تنها کاهش نمی یابد – بلکه ممکن است افزایش هم بیابد

هیپرگلیسمی یا افزایش قند خون
به افزایش قند خون بیمار به میزان ۱۸۰ میلی گرم بر دسی لیتر یا بیشتر هیپرگلیسمی گفته می شود.

علایم هیپرگلیسمی :

گرسنگی،تشنگی،ادرار بیش ازحد معمول،پرخوری،پرنوشی،کاهش آب بدن،کاهش وزن،ضعف عفونتهای مکرر،وجود کتون و گلوکز ادرار،تاری دید،خستگی،گرفتگی عضلات

کتواسیدوز دیابتی DKA:

افزایش قند بالاتر از ۲۵۰ میلی گرم در دسی لیتر و ظهور کتون در ادرار و خون می تواند منجر به کتواسیدوز دیابتی DKA شود.اگربیماری های حاد مانند سرماخوردگی ،اسهال واستفراغ به درستی درمان نشود می تواند منجر به کتواسیدوز دیابتی شود.

توصیه هایی برای افراد مبتلا به دیابت نوع یک در زمان بیماریهای حاد :
– در دوران بیماری نیاز به انسولین نه تنها کاهش نمی یابد ، بلکه ممکن است افزایش هم بیابد. تب ، عفونت ، کم آبی بدن ، جراحت در اثر ضربه یا استرس ناشی از خود بیماری می تواند باعث ترشح هورمون استرس و در نتیجه منجر به افزایش گلوکز خون شود.
– بعلت بی اشتهایی و کم خوری در هنگام بیماری ممکن است بیمار میزان انسولین روزانه خود را کاهش دهد،اما برای جلوگیری از کتوز باید در چنین مواقعی انسولین در مقدار همیشگی دریافت شود.
-بیمار باید سعی کند تا حد امکان انرژی مورد نیاز خود را همانند پیش از ابتلا به بیماری دریافت کند.
– اگر بیمار نتواند به اندازه کافی غذا بخورد ، بهتر است تعداد وعده ها را بیشتر و مقدار غذای هر وعده را کمتر کند.اگر بیمار مطلقا قادر به خوردن غذا نباشد،مقدار کربوهیدرات مورد نیاز خود را می تواند بصورت مایعات یا غذاهای نرم حاوی کربوهیدرات -مانند نوشابه گازدار،آبمیوه،بستنی یخی و سوپ دریافت کند.بیمار باید هر سه تا چهار ساعت یکبار حداقل ۵۰ گرم کربوهیدرات مصرف کند.
-برای جلوگیری از کاهش آب بدن،باید بیمار هر ساعت مقداری مایعات به اندازه ۱۲۰میلی لیتر یا نصف لیوان مصرف کند.
-در حالت تهوع یا استفراغ هر ۱۵ تا ۳۰ دقیقه بیمار باید یک تا دو قاشق غذاخوری مایعات مصرف کند.اگر استفراغ ادامه پیدا کرد ،باید با پزشک معالج تماس بگیرد.
– در این شرایط گلوکز و کتون ادرار باید حداقل ۴ بار در روز کنترل شود .پیش از هر وعده غذایی و پیش از خواب میزان گلوکز خون بیش از ۲۴۰ میلی گرم بر دسی لیتر و وجود مقدار متوسط یا بالای کتون در ادرار خطر ناک است و ممکن است نشانه نیاز به انسولین بیشتر باشد.

توصیه هایی برای افراد مبتلا به دیابت نوع دو در زمان بیماریهای حاد :
-استرس ناشی از بیماری ، آسیب یا جراحی می تواند باعث افزایش گلوکز خون شود ، در چنین شرایطی گلوکز وارد ادرار می شود ، اگر فرد به اندازه کافی آب مصرف نکند ، احتمال بروز سندرم هیپرگلیسمی هیپراسمولار غیرکتونی وجود دارد.
اگر بیمار قادر به دریافت مواد غذایی معمول نباشد ، کربوهیدرات مورد نیاز روزانه خود را باید از مواد غذایی نرم و زود هضم تأمین کند ، در صورتیکه این روش نیز میسر نباشد در مواقع تهوع و یا استفراغ باید از مایعات قندی مثل آبمیوه، نوشابه ، بستنی یخی استفاده شود.

مقدار کربوهیدرات در برخی مواد غذایی حاوی قند

مقدار کربوهیدرات در برخی مواد غذایی حاوی قند
مقدار کربوهیدرات در برخی مواد غذایی حاوی قند

داروهایی که باعث افزایش قند خون می شوند:
استروژن،آدرنالین،اسیدنیکوتینیک،الکل در صورت مصرف مداوم و زیاد ،تنباکو، مصرف داروهای مدر مثل فورزماید یا همان لازیکس،دیازوکساید ،فنی تویین ،فنوباربیتال، کافیین در مقدار بالا،کربنات لیتیم ،کورتیکواستروییدها مثل – پردنیزون ،کورتیزون -،کوکایین،گلوکاگون،نیاسین ،پروپرانولول ،آنتی هیستامین،هیدروکلرو تیازید ،اینداپامید

هیپرگلیسمی
هیپرگلیسمی

شش ضلعی سفید در تصویر نشان دهنده مولکول گلوکز، که در تصویر پایین تر افزایش یافته است

هیپرگلیسمی

هیپرگلیسمی

هیپرگلیسمی

منبع :

کتاب جامع اورژانس های طبی پیش بیمارستانی

مشخصات کتاب اورژانس های طبی پیش بیمارستانی
مشخصات کتاب اورژانس های طبی پیش بیمارستانی

مطلب پیشنهادی

راه های درمان تپش قلب

راه های درمان تپش قلب

راه های درمان تپش قلب – عموما افراد از تپش قلب خود آگاه نیستند- و …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *