خانه / پزشکی / چگونه عفونت ادراری را درمان کنیم؟

چگونه عفونت ادراری را درمان کنیم؟

چگونه عفونت ادراری را درمان کنیم؟
چگونه عفونت ادراری را درمان کنیم؟

چگونه عفونت ادراری را درمان کنیم؟ – اگر شما هم دچار عفونت اداری هستید متن زیر را دنبال کنید- هنگامی که عفونت دستگاه ادراری تحتانی را مبتلا می‌کند سیستیت ساده -عفونت مثانه- نامیده می‌شود و هنگامی که بر دستگاه ادراری فوقانی تاثیر می‌گذارد به آن پیلونفریت -عفونت کلیه- گفته می‌شود

چگونه عفونت ادراری را درمان کنیم؟

اگر شما هم دچار عفونت اداری هستید متن زیر را دنبال کنید. هنگامی که عفونت دستگاه ادراری تحتانی را مبتلا می‌کند سیستیت ساده -عفونت مثانه- نامیده می‌شود و هنگامی که بر دستگاه ادراری فوقانی تاثیر می‌گذارد به آن پیلونفریت -عفونت کلیه- گفته می‌شود.

علایم مربوط به دستگاه ادراری تحتانی عبارتند از دفع ادرار همراه با درد و یا تکرر ادرار یا اضطرار برای ادرار -یا هر دو- در حالی که علایم مربوط به پیلونفریت عبارتند از تب و درد پهلو به همراه علایم مربوط به عفونت دستگاه ادراری تحتانی. این علایم در افراد مسن و یا بسیار کم سن و سال ممکن است مبهم و یا نامشخص باشند.

عامل اصلی هر دو نوع عفونت مذکور اشرشیا کلی است- با این حال ندرتا باکتری‌های دیگر- ویروس ها یا قارچ نیز ممکن است موجب آن شوند. عفونت‌های دستگاه ادراری معمولا در زنان نسبت به مردان بیشتر رخ می‌دهد- چرا که نیمی از زنان در طول زندگی خود حداقل به یک عفونت مبتلا می‌شوند.

بروز مجدد بیماری امری شایع است. عوامل خطرساز عبارتند از: آناتومی بدن زنان- مقاربت جنسی و سابقه خانوادگی. پیلونفریت در صورت بروز معمولا پس از عفونت مثانه ظاهر می‌شود- اما ممکن است ناشی از عفونت منتقله از راه خون نیز باشد. تشخیص این بیماری در زنان سالم و جوان تنها بر اساس علایم امکان‌پذیر است.

در افرادی که علایم آن‌ها مبهم است- ممکن است تشخیص بیماری مشکل باشد زیرا ممکن است باکتری‌ها وجود داشته باشد- اما عفونتی مشاهده نشود. در موارد پیچیده و یا در صورتی که درمان با شکست مواجه شود- ممکن است کشت ادرار مفید باشد. در افراد مبتلا به عفونت‌های مکرر- می‌توان از دوز پایین آنتی بیوتیک ها به‌عنوان اقدام پیشگیرانه استفاده کرد. در موارد غیرپیچیده- عفونت‌های دستگاه ادراری را می‌توان به‌راحتی با مصرف آنتی بیوتیک در یک دوره کوتاه درمان کرد- اگرچه مقاومت در برابر بسیاری از آنتی بیوتیک‌های مورد استفاده برای درمان این بیماری در حال افزایش است.

در موارد پیچیده- ممکن است لازم باشد دوره‌های درمان طولانی‌تر شوند و یا نیاز به تزریق آنتی بیوتیک وریدی باشد- و در صورتی که علایم در طی دو یا سه روز بهبود پیدا نکرد- لازم است آزمایش‌های تشخیصی بیشتری انجام گردد. در زنان- عفونت‌های دستگاه ادراری شایع‌ترین شکل عفونت‌های باکتریایی است.

 

چگونه عفونت ادراری را درمان کنیم؟
چگونه عفونت ادراری را درمان کنیم؟

و هر سال ۱۰٪ به میزان عفونت‌های دستگاه ادراری افزوده می‌شود. مهمترین مبنای درمان استفاده از آنتی بیوتیکها است. گاهی اوقات در طول چند روز اول علاوه بر آنتی بیوتیک- فنازوپیریدین تجویز می‌شود تا به تسکین سوزش و رفع اضطرار ناشی از عفونت مثانه کمک کند. با این حال-با توجه به مشکلات ایمنی ناشی از استفاده از آن و به‌ویژه افزایش خطر ابتلا به متهموگلوبینمی -میزان متهموگلوبین بالاتر از سطح عادی در خون- استفاده مداوم از آن توصیه نمی‌شود. ممکن است استامینوفن -پاراستامول- نیز برای تب استفاده شود. در زنانی که عفونت دستگاه ادراری ساده به‌طور مکرر در آن‌ها رخ می‌دهد-

تنها در صورتی که درمان اولیه با شکست مواجه گردد- ممکن است خوددرمانی پس از بروز علایم و پیگیری پزشکی منجر به بهبود شود.نسخه آنتی بیوتیک را می‌توان از طریق تلفن به داروساز اعلام کرد. uti4غیرپیچیده عفونت‌های غیرپیچیده را می‌توان تنها بر اساس علایم تشخیص داد و درمان کرد. آنتی بیوتیک‌های خوراکی نظیر تری‌متوپریم/سولفامتوکسازول -TMP / SMX- سفالوسپورینها- نیتروفورانتویین و یا فلوروکینولون زمان بهبود را به‌طور قابل ملاحظه‌ای کوتاه می‌کنند و به همان اندازه موثر هستند. معمولا یک دوره درمان سه روزه با تری‌متوپریم- TMP/SMX یا یک فلوروکینولون کفایت می‌کند- حال آن که درمان با نیتروفورانتویین به ۵ – ۷ روز زمان نیاز دارد. با شروع درمان- علایم باید در عرض ۳۶ ساعت بهبود پیدا کند.در حدود ۵۰٪ از افراد بدون درمان طی چند روز یا چند هفته بهبود می‌یابند. انجمن بیماری‌های عفونی آمریکا استفاده از فلوروکینولون به‌عنوان نخستین درمان را به دلیل نگرانی از ایجاد مقاومت در برابر این دسته از داروها توصیه نمی‌کند. با وجود هشدار مذکور- در اثر استفاده وسیع از تمام این داروها- مقاومت‌هایی در برابر آن‌ها به‌وجود آمده است. در برخی از کشورها تری متوپریم به تنهایی معادل TMP/SMX محسوب می‌شود. در عفونت‌های ساده دستگاه ادراری در کودکان- آن‌ها اغلب به یک دوره سه روزه آنتی بیوتیک پاسخ می‌دهند.

مطلب پیشنهادی

آنفولانزا

آنفولانزا

آنفولانزا یک بیماری ویروسی است که بخش‌های بالایی مجراهای تنفسی را درگیر می‌کند- این بیماری …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *