خانه / فوریت های پزشکی / اورژانس های پزشکی / ۷ مورد از علایم خطرناک سکته مغزی

۷ مورد از علایم خطرناک سکته مغزی

7 مورد از علایم خطرناک سکته مغزی
7 مورد از علایم خطرناک سکته مغزی

۷ مورد از علایم خطرناک سکته مغزی – سکته مغزی یعنی بسته شدن یا پاره شدن یک شریان مغزی که به‌ دنبال آن اختلال در گردش خون آن ناحیه از مغز ایجاد شده و موجب بروز علایمی مثل فلج نیمه بدن- اختلال  تکلم و اختلال در راه رفتن می‌شود- در ادامه این مطلب ۷ مورد از علایم خطرناک سکته مغزی که نباید نادیده گرفت را ذکر میکنیم

۷ مورد از علایم خطرناک سکته مغزی

سکته مغزی یعنی بسته شدن یا پاره شدن یک شریان مغزی که به‌ دنبال آن اختلال در گردش خون آن ناحیه از مغز ایجاد شده و موجب بروز علایمی مثل فلج نیمه بدن- اختلال تکلم و اختلال در راه رفتن می‌شود.

سکته مغزی هنگامی رخ می‌دهد که یک لخته خونی باعث انسداد شریان‌ خون‌رسان به مغز می‌شود -سکته مغزی ایسکمیک- و یا یک رگ خونی مغز پاره شده و خونرسانی به بخشی از مغز متوقف می‌شود -سکته مغزی هموراژیک-. در عرض چند دقیقه پس از این حادثه سلول‌های مغز شروع به مردن می‌کنند. دلیل سکته مغزی هر کدام از این موارد که باشد- باید دقت داشت که با وقوع سکته مغزی بیمار در خطر مرگ قرار خواهد گرفت.

مهم ترین نشانه های سکته مغزی

علایم سکته مغزی بر اساس نوع سکته- محل بروز آن در مغز و شدت آن- مختلف هستند. مهم ترین علایم سکته مغزی عبارتند از:

۱- تاری ناگهانی دید به خصوص در یک چشم
۲- احساس بی حسی یا فلج ناگهانی در یک طرف صورت و دست یا پای یک طرف بدن
۳- کاهش ناگهانی بینایی- قدرت بدن- تعادل بدن -به سختی راه رفتن- قوای حسی- صحبت کردن و یا فهم صحبت دیگران
۴- سرگیجه ی بدون دلیل یا افتادن ناگهانی روی زمین
۲- سردرد ناگهانی و شدید بدون دلیل که فورا بعد از آن فرد بیهوش می شود -نشان دهنده سکته مغزی به علت خونریزی است-.
۶- بیهوش شدن فرد
۷- به هم خوردن تعادل بدن به طور ناگهانی که احتمالا با حالت تهوع- استفراغ کردن- تب- سکسکه و یا قورت دادن غذاها به سختی همراه است.

اگر شما و یا کسی که پیش شماست- دچار هر یک از علایم سکته مغزی شد- باید سریعا خودتان را به پزشک برسانید -به اورژانس زنگ بزنید و یا کسی شما را به بیمارستان ببرد- زیرا درمان فوری سکته مغزی باعث زنده ماندن فرد و بهبود سریع تر او می شود. برخی روش های درمانی بایستی در طی ساعات اولیه بعد از شروع علایم سکته مغزی- انجام شوند. تاخیر در درمان سکته مغزی باعث مرگ فرد و یا معلولیت دایمی -مثل  فلج شدن دست و پا- او می شود.

وقتی شما دچار علایم سکته مغزی می شوید- نشان می دهد خون کافی به مغز نمی رسد. آسیب ناشی از سکته مغزی می تواند موقتی و یا دایمی باشد- به عنوان مثال ممکن است دیگر نتوانید حرف بزنید و یا بعد از مدتی قدرت صحبت کردن شما بر گردد. ممکن است دچار فلج جزیی یا کامل در دست ها و یا پاها شوید. مسیله مهم این است که وقتی دچار علایم سکته مغزی گشتید- هر چه سریع تر نزد پزشک بروید. شروع زودتر درمان باعث آسیب کمتر مغز می شود و کمتر دچار فلج دایمی می شوید.

 

7 مورد از علایم خطرناک سکته مغزی
7 مورد از علایم خطرناک سکته مغزی

انواع سکته مغزی عبارتند از

۱- سکته مغزی ایسکمیک:

اگر سرخرگی که خون را به مغز می رساند- بسته شود- این نوع سکته مغزی رخ می دهد. علل متعددی باعث بسته شدن رگ خونی می شوند- مثلا رسوب چربی ها در شریان ها -آترواسکلروز- باعث تشکیل لخته خونی می شود. گاهی اوقات- در اثر بی نظمی ضربان قلب- یک لخته خونی در قلب ایجاد می شود. سپس این لخته خونی به جای دیگری از بدن می رود که در آنجا سرخرگ رساننده خون به مغز را می بندد.

۲- سکته مغزی هموراژیک:

وقتی یک رگ خونی در مغز پاره شود و باعث خونریزی در مغز شود- این نوع سکته رخ می دهد که آن هم دلایل متعددی دارد.

۳- حمله ایسکمیک گذرا:

در واقع یک سکته مغزی ناقص است که در اثر گرفتگی رگ خونی رخ می دهد. اگرچه حمله ایسکمی گذرا باعث آسیب دایمی مغز نمی شود- ولی باعث بروز علایم سکته مغزی می شود که چند دقیقه و یا حتی چند ساعت طول می کشند. شما به عنوان علامت سکته مغزی نباید از این حالت چشم پوشی کنید.

هنگام بروز علایم سکته مغزی چه باید کرد؟

۱- علایم سکته مغزی را نادیده نگیرید- حتی اگر فقط یک علامت داشتید و یا علایم خفیف بودند و یا برطرف شدند.

۲- معطل نکنید. هر یک دقیقه حیاتی است- پس فورا خودتان را به پزشک برسانید.

۳- اگر یکی یا چند تا از علایم سکته مغزی را برای بیش از چند دقیقه داشتید- به اورژانس -۱۱۵- زنگ بزنید. آمبولانس شما را سریعا به بیمارستان می رساند.

۴- زمانی را که علایم سکته مغزی شروع شده اند- بررسی کنید. این نکته مهمی است که باید به پزشک در بیمارستان بگویید.

مطلب پیشنهادی

هیپو ترمی – افت دمای بدن

هیپوترمی حاد متعاقب افت ناگهانی دمای بدن در مدت چند دقیقه تا چند ساعت نظیر …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *